Když firma Shape Corp. před 4 lety začala plánovat expanzi do Evropy, vybrala si Českou republiku. Pro Českou republiku se Shape US rozhodl hned ze dvou důvodů. Prvním důvodem byla její trategická poloha, a tím druhým strojírenský průmysl, který je zde na vysoké úrovni.

Firma, která byla založena před 37 lety v Americe dvěma braty Midgem a Garym Verplankem, kteří začali zprvu vyrábět nábytek pro průmysl, ke kterým se následně přidali nárazníky a nejrůznější plotové profily, dnes aplikuje svoje know-how v různých odvětvích průmyslu včetně automotive, zdravotního vybavení, zemědělských strojů a kancelářského nábytku.

Regály pro vysokou zátěž

Společnost je globálně uznávaným průkopníkem v oblasti pokročilého válcování plechů dle požadavků zákazníka a vstřikování plastů. Vrcholným úspěchem v historii společnosti bylo ohýbání výztuh nárazníků. I když počátky byly nelehké. V roce 1984 nikdo nevěřil, že by bylo možné ohnout profilovanou ocelovou výztuhu nárazníku. Ve společnosti Shape Corp., to však díky pozitivnímu přístupu majitelů, dokázali. Tento moment pomohl proniknout společnosti na automobilový trh, ze kterého v současné době pochází většina jejich zákazníků. Nyní má firma kanceláře téměř ve všech koutech světa. Kromě Ameriky také v Mexiku nebo Japonsku, v Indii, kde má také výrobu, a v Evropě například ve Francii, Německu a České republice, kde je také jediný výrobní závod v Evropě.

Regály pro vysokou zátěž„Při výběru dodavatelů regálových systémů, pro výrobní závod v České republice, postupovala naše firma v duchu firemní politiky využití co nejméně dodavatelů. Shape se snaží vybírat jen ty nejkvalitnější dodavatele, kteří jsou schopni uspokojit naše náročné požadavky na kvalitu a včasnou realizaci zakázek, a následně budovat dlouhodobý obchodní vztah, který je ku prospěchu obou stran, samozřejmě v rámci konkurence schopnosti," prozrazuje Michal Žák, planner-scheduler ze společnosti Shape Corp. Czech republic s.r.o..

„ Potřebovali jsme řešení, díky kterému bychom dokázali uskladnit nad sebou velké množství tzv. raftů a těžkých forem, kvůli úspoře místa. Rafty jsou stoly, na kterých je soustava tvarovacích nástrojů, které jsou sestaveny systematicky za sebou s určitým výsledkem – tvar nárazníku, těchto stolů je v lince více," vysvětluje Michal Žák, a dodává „Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi těžké předměty, nebylo možné použít běžně dodávané regálové systémy, což byl problém, protože firem dodávajících regály pro vysokou zátěž není v České republice mnoho."

Na doporučení byla oslovena společnost BITO skladovací technika CZ s.r.o., dodavatel skladovací techniky a vybavení logistických center, která na základě vypracované nabídky postoupila do výběrového řízení. Díky nabídce regálových systémů, která plně odpovídala náročným požadavkům a přísným bezpečnostním podmínkám společnosti Shape Corp., pak firma BITO, výběrové řízení vyhrála.

Prioritou bylo maximální zatížení regálů, aby udržely těžké formy, a aby bylo možné formy skladovat do výšky, tak aby se co nejvíce ušetřil prostor. Vysoké nároky byly kladeny také na bezpečnost, a zatížení podlahy. „Naší výhodou oproti konkurenci bylo, že jsme jako jediní v danou chvíli dokázali navrhnout regál na tak vysoké zatížení, a řešení také v požadovaném termínu zrealizovat." prozrazuje Radim Špidlen, sales manager společnosti BITO skladovací technika CZ s.r.o., který měl zakázku na starosti. Bylo totiž nutné dodržet termín dodání zakázky do 5 týdnů od podepsání objednávky, vzhledem k tomu, že firma Shape Corp. v tomto termínu rozjížděla výrobní linku a potřebovala rafty někde uskladnit.paletové regály pro vysokou zátěž BITO

Regály pro vysokou zátěž„Nezaskočila nás ani „drobná" úprava zadání, kdy původní požadavek byl na regál s nosností 4,5t na jednu úroveň. Posléze však bylo zjištěno, že se jedná o skladování nestandardně těžkých forem, což změnilo podmínky zadání a regál se podle toho musel uzpůsobit," říká Radim Špidlen, a dodává „vyrobili jsme proto speciální regál, který je navržen pro skladování přímo těchto raftů a raznic."

Raznice jsou o něco lehčí, váží asi 2t, rafty váží od 3 do 4 tun. U standardního paletového regálu se počítá, že jedna paleta má 1,5t. V tomto případě se zakládá jedna jednotka, která má až 4,2 tuny a regál proto musí být navržený jinak. Regály pro takto velkou zátěž jsou navrženy se dvěma rámy na hloubku za sebou. Jsou vybaveny vysoko zátěžovými mřížovými rošty a mají speciální horizontální výztuhy traverzových úrovní. Při zakládání raftů vzniká extrémní zátěž na jedinou traverzu, díky roštům a výztuhám je tato zátěž roznesena na 4 traverzy. Regál je také vybaven nájezdovými ochranami v každé úrovni, odolá pak více nárazům vysokozdvižného vozíku (požívá se vozík s nosností až 8 tun). Pro roznesení bodové zátěže regálu na podlahu jsou instalovány také roznášecí profily bodového zatížení.

Kanban systém BITO

„Hlavním přínosem pro naši společnost bylo dodání regálových systémů dle našich požadavků. Ale spoluprací s firmou BITO jsme také získali kvalitního a spolehlivého dodavatele, jehož široké spektrum produktů plně pokrývá i naše další požadavky.", hodnotí spolupráci Michal Žák. Nezůstalo tak jen u dodání vysoko zátěžových regálů pro rafty a raznice, ale následně společnost BITO dodala firmě Shape Corp. další vybavení skladu jako např. regály údržby včetně bezpečnostního oplocení a regálových boxů. Regály a boxy pro systém kanban, paletové regály v expedici i výrobě a plastové KLT boxy pro interní logistiku.

BITO je mezinárodní společnost specializující se na oblast skladování a vychystávání. Firma je předním výrobcem regálových systémů, statických i dynamických, širokého sortimentu přepravek a boxů. K jejím zákazníkům patří firmy z takřka všech oblastí průmyslu nejen v České, Slovenské republice ale i v celé Evropě. Název BITO dal společnosti její zakladatel Fritz A. Bittmann, je zkratkou jména "Bittmann" a místa jeho narození "Oberstein". Společnost nese název BITO - Lagertechnik Bittmann GmbH dodnes. BITO je předním výrobcem regálových systémů statických i dynamických a širokého sortimentu plastových přepravek a boxů. BITO je německá firma s více než 750-ti zaměstnanci, která se specializuje na skladovací a vychystávací systémy a komisionování. Výroba sídlí v německém Meisenheimu a Lautereckenu. Na provozní ploše 140.000 m2 v Meisenheimu a Lautereckenu vyrábí BITO inovativní program výrobků orientovaný na zákazníka v nejvyšší kvalitě. Na základě dohody o společném podniku vyrábí BITO komponenty pro regály a paletové regály v severní Indii pro Indický trh, sousední země a Blízký východ. Ve své „produktové" linii podnikání se firma specializuje na statické a dynamické police a regály, mezipatra, dílenské vybavení, stejně jako celou řadu plastových přepravek a boxů. V linii podnikání "skladové a vychystávací systémy" je BITO výrobcem, obchodním partnerem a poskytovatelem řešení. BITO se podílí na všech stupních souvisejících s projektem od rozvržení plánování přes řízení projektu až po montáž a následný servis - ať komplexních a náročných skladovacích zařízení kombinující různé systémy nebo automatizovaných zařízení pro přepravky nebo zásobníky skladování.

Markéta Vojáčková (Logistic News); Případová studie leden 2015