Společnost FEI Czech Republic v souvislosti s výstavbou nového skladu v Brně potřebovala vyřešit otázku jeho layoutu a vybavení. 

V roce 2013 proto vypsala výběrové řízení na dodavatele vybavení skladu, jejímž vítězem se stala firma BITO skladovací technika CZ.

Součástí balíku skladovacích technologií, které společnost BITO skladovací technika CZ do FEI dodávala, byla dvoupatrová galerie s dopravníkem na přepravu větších boxů, dále paletový sklad s kompletním vybavením. „Pásový dopravník slouží místo výtahu. Používáme ho na přepravu materiálu do horního patra, nebo na přepravu v opačném směru. Dopravník je automatizovaný, sepne se, jakmile se na něj umístí přepravka. Přepravujeme na něm citlivé zboží, proto byly nastaveny dorazy tak, aby se minimalizovaly otřesy. Přepravka tedy na dopravníku dojíždí velmi plynule a jemně," popisuje Roman Neckař, vedoucí logistiky společnosti FEI Czech Republic.

FEI

Myslelo se nejen na funkčnost, ale také na bezpečnostní prvky, kterými jsou chráněny například regálové sloupy, což eliminuje škody nejen na regálech samotných, ale také na manipulační technice.

V rámci projektu byla dodána i jednopatrová skladová vestavba, na níž jsou umístěny menší paletové regály. Ve skladu byly instalovány také klece, které se v různých zónách používají k uzamčení určitého zboží. V klecích jsou uskladněny například hotové zabalené výrobky, které jsou zkontrolované a připravené pro expedici. Díky klecím se tedy k těmto produktům nedostanou nepovolané osoby. Vchod do klecí je opatřen systémem elektronických čteček, vstupující osoby lze tedy snadno i zpětně identifikovat.

FEI

Součástí zmíněné dodávky bylo také značení například na podlaze, společnost BITO se tedy v rámci skladu postarala o komplexní dodávku. K vidění je ve skladu dokonce speciální barevné provedení traverz a jiných prvků, které není standardní, ale speciální, v barvě loga FEI. „Cílem celého projektu bylo vybavit nové skladové prostory a nastavit maximálně efektivní toky materiálu. Uvažovali jsme původně i o automatizovaném regálovém vertikálním výtahovém zakladači, který by nám sloužil především k ukládání drobnějšího materiálu, ale vzhledem k objemu našich transakcí a délce návratnosti případné investice jsme se nakonec rozhodli pro konvenční řešení," konstatuje Roman Neckař.

FEI

Společnost BITO skladovací technika CZ dodala kompletní uvedené vybavení skladu, ale zajišťuje také pravidelné revize, které garantují, že jsou regály v odpovídajícím stavu. „Nutnost revizí je dána legislativou. Kontroly stavu se provádějí každoročně, čili firma BITO pro nás zajišťuje komplexní službu," uvádí Roman Neckař.